Besleme – Anton Çehov Pdf Kitap

789

Besleme - Anton Çehov

Besleme – Anton Çehov Pdf Kitap

Besleme – Anton Çehov

Varka gülümsüyor. Böyle kolay bir şeyi şimdiye dek anlayamamış olmasına şaşıyor. Yeşil yuvarlak, gölgeler ve cırcırböceği de gülümsüyor, şaşırıyorlar. Düş, Varka’yı iyice sarıyor. Taburesinden kalkıp içten gülümsüyor, gözlerini kırpmadan odanın içinde dolaşmaya başlıyor. Ellerini ayaklarını zincire vuran bebekten biraz sonra kurtulacağını düşünmek rahatlatıyor onu…
Çocuğu öldürdükten sonra uyuyacak, uyuyacak, uyuyacak

Gülümseyerek yeşil yuvarlağa işaret parmağını sallıyor usul usul beşiğe yaklaşıyor, bebeğin üzerine eğiliyor, bunca sıkıntıdan sonra sonunda uyuyabileceğini düşünerek gülümsüyor.

Kitapta Birbirinden Bağımsız yedi Öykü Bulunuyor.

1- Besleme: Ah! Doya doya bir uyuyabilse…Gece yarısı. On üç yaşındaki besleme Varka, beşiği sal arken bir taraftan da uykulu bir ninni tutturmuş, mırıldanıyordu: Uyusun da büyüsün, ninni , Tıpış tıpış yürüsün, ninni

2- Volodya: Bir anne ve oğul asalak gibi süren bir hayat nereye kadar? Kim var orada? Dedi. Ah, siz misiniz Volodya? Ne yapıyorsunuz burda? Gene düşünüyorsunuzdur tabi !Düşün, düşün, sonu ne olacak bunun?.. Aklınızı kaçıracaksınız

Volodya doğrulmuş, şaşkın gözlerle Nütya’ya bakıyordu. Banyodan yeni geliyor olmalıydı: bornoz ve havlusu omzundaydı, beyaz ipek baş örtüsünün altından dökülüp alnına yapışan siyah saçları nemli, pırıl pırıldı. Hoş, taze bir banyo kokusuyla badem sabunu kokusu dolmuştu içeriye. Hızlı yürüdüğü için olacak, sık sık soluyordu. Bluzunun üst düğmesi, boyun ve göğsünü gösterecek şekilde açıktı.

Volodya’ yı yukarıdan aşağı süzdükten sonra, Niçin bir şey söylemiyorsunuz dedi. Hanımların sorusuna yanıt vermemek bir erkeğe yakışmaz.

3- Başkalarının derdi: Çiçeği burnunda bir çift ve satın alınmaya çalışılan bir çiftlik. Gülüp oynarken on sekiz verst yolun nasıl bittiğini fark etmediler bile. Görmeye gittikleri yedinci dereceden Mihaylov’un çiftliği, derenin dik yamacında, genişçe bir kayın ormanının içerisine gizlenmişti Koyu yeşil iğin arasından kırmızı bir çatı gözüküyordu. Dere kıyısına, bir baştan bir başa fidanlar dikilmişti. Araba, geçit yerinden karşı yakaya geçerken Kovalev, Görünüm fena değil! Dedi. Ev yamaçta. Yamacın dibinde de dere! Bundan iyisi can sağlığı! Ama Veroçka’çığım, merdivende iş yok… Kaba duruşuyla bütün görünümü bozuyor.

4- Nişanlı kız: Hemen evlenmeye hazır olan Nadya, geleceği sorgulamaya başlarsa?
Burayı alırsak ilk işimiz yeni bir demir merdiven yaptırmak olsun. Görünüm Veroçka’nın da hoşuna gitmişti. Kahkaha atarak, bütün bedenini, şakayla sağa sola oynatarak merdivenden yukarı tırmanmaya başladı; kocası da peşinden… Soluyarak koruluğa daldılar:

5- İoniç: Dimitri Katerina’ya aşık, Kayetina ise müziğe… Ya sonra?

6- Boyundaki nişan: Kendisinin ve kardeşlerinin hayatı kurtulsun diye evlenen Anyuşa! Sahi kurtulur mu?

7- Kabuğuna sinmiş adam: Elalem ne der kisvesinin altına sığınmış yaşamaktan korkan bir adam, Bazı şeyler değişir mi? Bilinmez!

 


Besleme – Anton Çehov Pdf Kitap indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?